Cảm biến tiệm cận Omron E2EC-CR8D15 2M
Cable Amplifier Proximity Sensor
Shielded
Cylinder type
3 dia.
Sensing distance: 0.8 mm
DC 2-wire
NO
Different frequency
Pre-wired model
2 m
Mua Ngay : Zalo
nhà chế tạo: Omron
SKU: E2EC-CR8D15 2M
Giá cũ: 1.188 ₫
990 ₫
Thông tin chi tiết của: Cảm biến tiệm cận Omron E2EC-CR8D15 2M
Thông số kỹ thuật cơ bản của: E2EC-CR8D15 2M
Sensing head size 3 dia.
Type Cylinder type, Shielded, Different frequency type
Power source DC 2-wire models
Sensing distance 0.8 mm ±15%
Setting distance 0 to 0.56 mm
Operation mode NO
Thông số kỹ thuật chi tiết của: E2EC-CR8D15 2M
ModelE2EC-CR8D15 2M
Sensing head size3 dia.
Power sourceDC 2-wire models
Sensing distance0.8 mm ±15%
Setting distance0 to 0.56 mm
Differential distance10% max. of sensing distance
Sensing objectFerrous metal (Sensitivity lowers with non-ferrous metals.)
Standard sensing objectIron 5 x 5 x 1 mm
Response frequency1.5 kHz (Average value)
Power supply voltage12 to 24 VDC ripple (p-p) 10% max.
Operating voltage range10 to 30 VDC
Leakage current0.8 mA max.
Control output (Switching capacity)5 to 100 mA
Control output (Residual voltage)3 V max. (Load current 100 mA with cable length of 2 m)
IndicatorOperation indicator (red), Operation setting indicator (green)
Operation modeNO
Protective circuitOutput short-cut protectionSurge suppressor
Ambient temperature (Operating)-25 to 70 ℃
Ambient temperature (Storage)-25 to 70 ℃
Ambient humidity (Operating)35 to 95 %
Ambient humidity (Storage)35 to 95 %
Temperature influence±20% max. of sensing distance at 23 ℃ in the temperature range of −25 to 70 ℃
Voltage influence±1% max. of sensing distance at rated voltage in the rated voltage ±15% range
Insulation resistanceBetween charged parts and the case: 50 MΩ min. at 500 VDC
Dielectric strengthBetween charged parts and the case: 1,000 VAC 50/60 Hz 1 min
Vibration resistanceDestruction: 10 to 55 Hz, 1.5 mm double amplitude each in X, Y, and Z directions for 2 h