Công tắc nút nhấn Omron A165L-TWM-12D-1P
  • Loại sản phẩm: Nút nhấn mặt tròn
  • Type: Nhấn giữ
  • Kích thước: Phi 16
nhà chế tạo: Omron
SKU: A165L-TWM-12D-1P
Giá cũ: 1.188 ₫
990 ₫
Thông tin chi tiết của: Công tắc nút nhấn Omron A165L-TWM-12D-1P
Thông số kỹ thuật cơ bản của: A165L-TWM-12D-1P
Type Pushbutton Switch
Shape Cylindrical type (16 mm dia.)
Operating portion Round projection type White
Lighted method Lighted (LED)
Terminal PCB terminal
Thông số kỹ thuật chi tiết của: A165L-TWM-12D-1P
ModelA165L-TWM-12D-1P
TypePushbutton Switch
Lighted/Non-lightedLighted
Operating portionShape of operating portionRound projection type
Color of operating portionWhite
Operating functionMomentary
LoadGeneral load/Micro load
Minimum applicable load1 mA at 5 VDC
LampMethod of lamp unitLED
Lamp colorWhite
Rated voltage12 VAC/VDC
Operating voltage12 VAC/VDC±5%
Rated current8 mA
Contact ratingContact formSPDT
Ratings (AC)Resistive load: 5 A at 125 VAC/3 A at 250 VAC
Ratings (DC)Resistive load: 3 A at 30 VDC
Terminal specificationsPCB terminal
Insulation resistance100 MΩ min. (at 500 VDC)
Dielectric strengthBetween each terminal of the same polarities: 1000 VAC 50/60 Hz 1 minBetween each terminal of the different polarities: 2000 VAC 50/60 Hz 1 minBetween each terminaland ground: 2000 VAC 50/60 Hz 1 minBetween lamp terminals: 1000 VAC 50/60 Hz 1 min (with LED not mounted)
Vibration resistanceMalfunction: 10 to 55 Hz, 1.5 mm double amplitude (malfunction: 1 ms max.)
Shock resistanceDestruction: 500 m/s2 max.Malfunction: 150 m/s2 max. (malfunction time is 1 ms max.)
Ambient humidity rangeOperating: 35 to 85 %